Korekta kosztów nie zawsze jest konieczna
OPTYMALIZACJA | Potrącenie kaucji gwarancyjnej przy wypłacaniu należności za wykonane usługi oznacza, że obie wierzytelności (zobowiązanie gwarancyjne oraz za wykonane usługi) wzajemnie się umarzają, a więc zostają uregulowane.
Anna Juszczyk Justyna Nowicka
Od 1 stycznia 2013 roku w ustawie o CIT wprowadzono nowe przepisy (art. 15b) mające na celu likwidowanie zatorów płatniczych. Przepisy te wzbudziły wiele kontrowersji i spowodowały powstanie licznych problemów praktycznych związanych w szczególności z techniczną stroną korekt. Obecna praktyka wskazuje jednak, że podatnicy zaczynają wykorzystywać istniejące sposoby uniknięcia obowiązku uwzględniania korekty kosztów uzyskania przychodów.
Generalne zasady
Ustawodawca nałożył obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania przez podatników w ustalonych terminach kwot wynikających z faktur (a w przypadku ich braku – rachunków lub umów). Korekta powinna zostać zrobiona nie później niż 30 dnia od daty upływu terminu płatności i powinna odpowiadać wartości niezapłaconych zobowiązań, które zostały wcześniej uznane za koszty uzyskania przychodów.
Jeżeli jednak ustalone z kontrahentami terminy płatności wynoszą więcej niż 60 dni i dłużnik nie uregulował w tym terminie należnej kwoty, to powinien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta