Przeznaczenie zysku decyduje o zwolnieniu
ZASADY. Dochody izb gospodarczych są wolne od podatku dochodowego w części przeznaczonej na cele statutowe, w tym na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio ich realizacji.
Jakub Siedliski
Zmiana art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT, która weszła w życie 1 stycznia 2009 r., pozwoliła na zwolnienie z obciążenia tym podatkiem dochodów izb gospodarczych.
Według tego artykułu wolne od podatku są dochody związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, izb gospodarczych, organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła, spółdzielczych związków rewizyjnych, organizacji pracodawców i partii politycznych, działających na podstawie odrębnych ustaw – w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Ustawa nie definiuje pojęcia „cel statutowy", jednak zgodnie z interpretacjami organów podatkowych przez „cel statutowy" należy rozumieć cel, który został wyraźnie sprecyzowany w statucie danej izby i jest zgodny z przepisami ustawy z 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych. Uwzględnienie izb gospodarczych na liście podmiotów korzystających ze zwolnienia było podyktowane zbliżonym charakterem izb oraz organizacji objętych wcześniejszym zwolnieniem oraz tym, że izby korzystały częściowo ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT (dochody przeznaczone na cele statutowe, którymi są m.in.: działalność naukowa, oświatowa, kulturalna, ochrony środowiska itd.).
Omawiane zwolnienie ma jednak ograniczenia. Zgodnie z art. 17 ust. 1a pkt 1 i 1a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta