Czym kusi Jersey
OPTYMALIZACJA | Dywidendy, niezależnie od tego, czy są wypłacane na rzecz rezydenta czy nierezydenta podatkowego Jersey, nie podlegają tam podatkowi dochodowemu. To stwarza ciekawe możliwości zaoszczędzenia na daninie.
Jersey jest brytyjską dependencją o liczbie ludności zbliżonej do Nowego Sącza. Władzę sprawuje tu oficjalnie gubernator zwany księciem Normandii. W rzeczywistości działa on w imieniu brytyjskiej królowej. Jersey nie należy do Unii Europejskiej. Posiada za to własną walutę (tzw. funt Jersey), której parytet wobec funta brytyjskiego jest stały i wynosi 1:1.
To był kiedyś raj
Jersey była kiedyś postrzegana jako raj podatkowy. Uwzględniono ją w rozporządzeniu ministra finansów z 16 maja 2005 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową do celów podatku dochodowego od osób prawnych. W nowym rozporządzeniu z ubiegłego roku Jersey już nie wymienia się jako kraju stosującego szkodliwą konkurencję podatkową. Jest to związane z negocjacjami polskiego rządu z władzami Jersey, które zakończyły się sukcesem. Jersey w końcu przystało na pewne ustępstwa, podpisując pod koniec 2011 roku z Polską trzy umowy:
- o wymianie informacji w sprawach podatkowych,
- w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym,
- w sprawie unikania podwójnego opodatkowania osób fizycznych.
Ta ostatnia umowa to w istocie okrojona wersja standardowej umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta