Jak rozliczyć podatek u źródła zapłacony za granicą
Obowiązki | Aby dochody osiągane przez polskie spółki poza terytorium Polski nie były dwukrotnie obciążone daniną, konieczne jest stosowanie odpowiednich przepisów ustawy o CIT oraz umów międzynarodowych.
Dorota Wal Mateusz Prusak
W praktyce gospodarczej polscy podatnicy coraz częściej osiągają dochody ze źródeł położonych poza terytorium Polski, na przykład z tytułu świadczenia usług na rzecz podmiotów mających siedzibę za granicą, bądź też poprzez otrzymywanie dywidendy od spółek zagranicznych. Wypłata takiego wynagrodzenia przez zagraniczny podmiot wiąże się nieraz z pobraniem przez państwo obce tzw. podatku u źródła. Co do zasady, wszyscy podatnicy mający siedzibę lub zarząd na terytorium RP podlegają obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. W przypadku zaś, gdyby obce państwo pobierało od nich podatek, następowałoby podwójne opodatkowanie dochodów – zarówno w Polsce (państwie rezydencji), jak i w obcym państwie. Takiej sytuacji pozwalają zapobiegać przepisy polskiej ustawy o CIT oraz umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Dwie metody
Konwencja modelowa OECD, na której w głównej mierze wzorują się państwa zawierające dwustronne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, wyróżnia dwie podstawowe metody unikania podwójnego opodatkowania:
- metodę wyłączenia oraz
- metodę zaliczenia.
Podstawowa różnica pomiędzy tymi metodami polega na tym, że pierwsza z nich dotyczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta