Problematyczne wydatki na przełomie roku
KWALIFIKACJE | O tym, jak właściwie pogrupować koszty, decyduje nie tylko ich charakter, ale także moment ich poniesienia oraz wskazany okres, którego dotyczą.
anna czajkowska
Koniec starego roku i początek nowego to czas, w którym przedsiębiorcy są zobligowani do przeprowadzenia szczególnie wnikliwej analizy poniesionych przez siebie kosztów. Ich prawidłowa kwalifikacja bilansowa i podatkowa jest potrzebna nie tylko do poprawnego sporządzenia rocznej kalkulacji podatku dochodowego od osób prawnych, ale także przygotowania sprawozdania finansowego.
Dwie kategorie
Zasadniczo koszty uzyskania przychodów dzielimy na dwie kategorie:
- koszty bezpośrednie,
- koszty pośrednie.
Zgodnie z ustawą o CIT koszty, które mogą zostać przypisane do konkretnego strumienia przychodów osiągniętych w roku podatkowym, to tzw. koszty bezpośrednie. Potrącane są one w roku, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Zasadę tę stosuje się także do kosztów bezpośrednich poniesionych po zakończeniu roku podatkowego do dnia:
- sporządzenia sprawozdania finansowego, nie później jednak niż do upływu terminu na jego złożenie lub
- złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu na złożenie tego zeznania, jeżeli podatnicy nie są zobowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego.
Jednocześnie należy pamiętać, że koszty bezpośrednio związane z przychodami poniesione po tych terminach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta