Darowizna sposobem na zmniejszenie należności wobec fiskusa
UPRAWNIENIA. Ustawa o CIT przewiduje możliwość obniżenia przez spółkę jej zobowiązania podatkowego. Może ona odliczyć od dochodu kwoty przekazane na określone w przepisach cele.
Szczepan Pietrzyk
Rozwiązanie to zostało przewidziane przez ustawodawcę w art. 18 ustawy o CIT. Przedmiotem darowizny mogą być nie tylko środki pieniężne, ale także rzeczy ruchome, prawa majątkowe i nieruchomości. Jednak odliczeniu od podstawy opodatkowania nie podlega każda przekazana przez podatnika darowizna. Ustawodawca konkretnie wskazuje bowiem rodzaje darowizn, które mogą zostać uwzględnione w rocznej deklaracji.
Na rzecz organizacji pożytku publicznego
Pierwszy z nich został określony w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, który odwołuje się bezpośrednio do ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (udppw). Przepis ten mówi, że odliczeniu podlegają darowizny przekazane organizacjom:
- o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 udppw, na cele wskazane w art. 4 tej ustawy, lub
- równoważnym, określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym państwie członkowskim UE lub należącym do EOG, które prowadzą działalność pożytku publicznego w sferze działań publicznych i które realizują te cele.
Aby darowizna mogła zostać odliczona, wymagane jest zatem spełnienie dwóch warunków. Pierwszy dotyczy podmiotu, który otrzymał darowiznę, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta