Usługa wideo na życzenie bez preferencji w VAT
Wypożyczanie filmów za odpłatnością nie podlega 8-proc. stawce podatku od towarów i usług. Nie ma znaczenia, czy jest świadczone w pakiecie z innymi czynnościami, czy odrębnie. Nie jest niezbędne do rzetelnego i właściwego emitowania programów telewizyjnych w ramach telewizji cyfrowej.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 7 lutego 2014 r. (III SA/Wa 2144/13).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka świadczy usługi telekomunikacyjne, telefonii stacjonarnej oraz usługi dostępu do internetu. Dodatkowo świadczy usługi płatnej telewizji cyfrowej na rzecz abonentów w zakresie rozprowadzania programów telewizyjnych i usługi wideo na życzenie (VOD). We wniosku o interpretację spółka zadała pytanie, czy świadczone przez nią usługi płatnej telewizji cyfrowej, w tym usługi VOD, podlegają opodatkowaniu stawką VAT 8 proc.
Usługa VOD jest świadczona jako część kompleksowej usługi telewizyjnej. Polega na płatnym dostępie do cyklicznie aktualizowanych pozycji (np. filmów czy audycji). Abonent ponosi odrębną jednorazową opłatę przewidzianą w określonej wysokości za daną pozycję, którą chce obejrzeć. Możliwe jest także wnoszenie miesięcznej opłaty za dostęp do określonej grupy pozycji. Dlatego zdaniem spółki stawka 8 proc., o której mowa w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta