Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kwota wolna od potrąceń nie zależy od przepracowanych dni

06 marca 2014 | Prawo i praktyka | Mariusz Pigulski
Kwoty wolne obowiązujące przy wynagrodzeniu za pracę
źródło: Rzeczpospolita
Kwoty wolne obowiązujące przy wynagrodzeniu za pracę
Kwoty wolne przy egzekucji na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż alimenty w 2014 r. dla części etatu
źródło: Rzeczpospolita
Kwoty wolne przy egzekucji na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż alimenty w 2014 r. dla części etatu

LISTA PŁAC | Minimalna stawka wynagrodzenia, jaką trzeba zostawić pracownikowi-dłużniowi, jest taka sama bez względu na to, czy przychodził do pracy cały miesiąc, czy pracował tylko jeden dzień. Może się ona różnić jedynie ze względu na wymiar etatu, staż pracy oraz stosowane wskaźniki podatkowe.

Egzekwowanie określonych należności z płacy pracowniczej wymusza na pracodawcy zachowanie szczególnej ostrożności. Nieprawidłowe skalkulowanie kwoty ujęcia pensji może skutkować negatywnymi konsekwencjami. Z jednej strony potrącenie zatrudnionemu za dużo pieniędzy naraża firmę na karę np. Państwowej Inspekcji Pracy za wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym. Z drugiej strony zajęcie zbyt niskiej kwoty z sum wypłacanych etatowcowi grozi zakładom pracy sankcjami ze strony organu egzekucyjnego. Dlatego niezwykle istotna jest znajomość reguł zgodnego z prawem ustalania wysokości dozwolonych potrąceń. Za niezbędną należy uznać tu m.in. odpowiednią wiedzę z zakresu wyznaczania właściwej kwoty wolnej od potrąceń. Tym bardziej że jej obliczanie bywa w pewnych okolicznościach problematyczne.

Kodeks pracy wskazuje zarówno rodzaje należności, które można egzekwować bez potrzeby uzyskiwania na to zgody zatrudnionego, jak też kolejność, w jakiej należy dokonywać potrąceń. Ponadto regulacje te wyznaczają dopuszczalne kwoty ujęć.

Obowiązują limity

Wysokość potrącenia nie może przekraczać:

  • w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – 3/5 wynagrodzenia,
  • przy egzekucjach innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – 1/2 pensji.

Przy zbiegu ujęć z różnych podstaw potrącenia kwot egzekwowanych na mocy tytułów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9781

Wydanie: 9781

Spis treści
Zamów abonament