Koszty spotkań z kontrahentami należy oceniać indywidualnie
Reprezentacja| Kwoty uiszczane na poczęstunki, napoje oraz posiłki serwowane podczas rozmów z partnerami biznesowymi mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu. Podatnik musi jednak wykazać ich związek z prowadzoną działalnością.
Monika Rabsztyn Marcin Kania
Przepisy pozwalają podatnikowi na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów, które zostały wymienione w ustawie o CIT jako niestanowiące kosztów podatkowych. Przykładem takich kosztów niepodatkowych są koszty reprezentacji.
Nie ma definicji, są przykłady
Ustawodawca w przepisach nie zdefiniował, co należy rozumieć przez koszty reprezentacji. Wskazał jedynie pewne przykłady wydatków, które mogą być potraktowane jako takie koszty. Chodzi w szczególności o usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
Brak precyzji po stronie ustawodawcy skutkował od lat bogatym i niejednolitym orzecznictwem sądów oraz licznymi interpretacjami organów podatkowych dotyczącymi tej kwestii. W 2013 roku, po korzystnym dla podatników wyroku NSA z 17 czerwca 2013 r. (II FSK 702/11), głos w kwestii kwalifikacji kosztów reprezentacji do kosztów podatkowych zajął minister finansów, wydając interpretację ogólną w tym zakresie.
Przed złożeniem deklaracji CIT-8 za 2013 rok podatnicy mogą więc rozważyć przeprowadzenie ponownej analizy poniesionych wydatków na szeroko pojęte cele...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta