Ważne, kto wywozi auto za granicę
Firma, która eksportuje samochód osobowy lub sprzedaje go w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy, może odzyskać zapłaconą akcyzę. Wydanie pojazdu nabywcy już w Polsce przekreśla zwrot podatku.
- Prowadzę działalność w zakresie handlu samochodami osobowymi. Ponieważ firma jest zlokalizowana na terenie przygranicznym, chciałbym rozpocząć sprzedaż dla kontrahentów z innych krajów. Czy w przypadku takich transakcji mogę liczyć na zwrot akcyzy od sprzedanych samochodów osobowych? – pyta czytelnik.
Zgodnie z ustawą z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2009 r. nr 3, poz. 11 ze zm.) samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju podlegają, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Jednocześnie ustawodawca w art. 107 ustawy przewidział katalog czynności, których realizacja skutkuje zwrotem już zapłaconego podatku akcyzowego. Takimi czynnościami są:
- dostawa wspólnotowa (rozumiana jako przemieszczenie samochodu z terytorium kraju na terytorium Wspólnoty) oraz
- eksport samochodu osobowego (tj. wywóz samochodu osobowego z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty potwierdzony przez urząd celny, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tego samochodu), niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju.
Osobą uprawnioną do otrzymania zwrotu jest podmiot, który nabył prawo rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel i który dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej bądź eksportu, lub jeżeli w jego imieniu te czynności były realizowane. Ważne jest, aby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta