Związkowiec z terminowym angażem
Osoby zatrudnionej na czas określony nie zabezpiecza przed wypowiedzeniem utworzenie związku zawodowego ani członkostwo w nim. Chyba że jest objęta szczególną ochroną organizacji. Wtedy konieczna jest konsultacja z jej zarządem.
Ustawa o związkach zawodowych przyznaje prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych wszystkim pracownikom. Przysługuje ono zatem zarówno osobom zatrudnionym na podstawie bezterminowych umów o pracę, jak i na podstawie kontraktów na czas określony (w tym na czas zastępstwa nieobecnego pracownika), na okres próbny, a także na czas wykonania określonej pracy.
To tzw. prawo koalicji jest ograniczone w przypadku niektórych kategorii osób – m.in. emerytów, rencistów i bezrobotnych – jedynie do wstępowania i przynależności w związkach zawodowych. Zatem nie mają one prawa utworzenia organizacji. Żadnych tego rodzaju wyłączeń nie ma w stosunku do pracowników. Przysługuje im pełne prawo koalicji, nie tylko bez względu na podstawę stosunku pracy (umowa o pracę, mianowanie, powołanie, wybór) i rodzaj umowy o pracę, ale także bez względu na wymiar czasu pracy, jak również i na to, czy efektywnie świadczą pracę, czy też przebywają na urlopach, np. wychowawczym lub bezpłatnym.
Parasol ochronny...
Nie ma żadnych przeszkód, aby związkowiec z terminowym angażem został objęty szczególną ochroną przed zwolnieniem. Jak wskazał SN w wyroku z 7 maja 2013 r. (I PK 285/12), wymaga to podjęcia uchwały wskazującej imiennie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta