Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba badać historię utraconych majątków

18 marca 2014 | Prawo | Danuta Frey

Rosnąca fala roszczeń spadkobierców tzw. późnych przesiedleńców wymaga wnikliwego ustalenia okoliczności każdej sprawy.

W województwie warmińsko-mazurskim, urosły już one  do rangi  problemu.

– Zwiększa się też liczba spraw tego rodzaju w  Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, chociaż na razie powoli, po dwie na miesiąc – informuje Paweł Dobroczek, rzecznik prasowy Prokuratorii. – Z  dziesięciu spraw w toku  większość dotyczy odszkodowań za ziemię, budynki mieszkalne i gospodarstwa rolne.

Głośna sprawa Agnes Trawny, która odzyskała 60-ha gospodarstwo, okazała się tylko preludium. Nastąpiły kolejne roszczenia; Heinricha L. do gospodarstwa pod Nidzicą, Edyty T. o 48 ha w gminie Gietrzwałd. Ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny   potwierdził, że 23 ha atrakcyjnych terenów rekreacyjnych w Olsztynie nie należy już do gminy. Po wpisie do księgi wieczystej ich właścicielem stanie się Jan Józef B. Jest   synem  tzw. późnego przesiedleńca, który po  zrzeczeniu się polskiego obywatelstwa  wyjechał w 1978 r. do Niemiec. Sądy ustaliły, że zgodnie z obecną ustawą o obywatelstwie  przesiedleniec i jego syn nie utracili polskiego obywatelstwa.

Nie do obrony

Późni przesiedleńcy to 500-600 tys. osób, które w latach 1956–1984 zrezygnowały z polskiego obywatelstwa i wyjechały do Niemiec. Pozostawione gospodarstwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9791

Wydanie: 9791

Spis treści
Zamów abonament