Wierzytelność nie spłaci każdego długu
Do stosowania innych sposobów rozliczenia się z powierzonego mienia niż zwrot w gotówce czy przelewem, czyli np. przez przelew wierzytelności, konieczna jest wyraźna zgoda pracodawcy.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 19 grudnia 2013 r. w sprawie o sygn. II PK 69/13.
W tej sprawie pracownica była zatrudniona na podstawie umowy na czas nieokreślony jako osoba nadzorująca punkty gry na automatach o niskich wygranych, w wymiarze 0,25 etatu, z wynagrodzeniem 500 zł brutto miesięcznie. Jej zadaniem jako inspektora było prawidłowe wypełnianie kart rozliczeniowych i wpłacanie pieniędzy najpóźniej następnego dnia roboczego na konto pracodawcy. Miała też obowiązek sporządzać miesięczne raporty przychodów.
Pracownica równocześnie prowadziła własną działalność gospodarczą. Jako przedsiębiorca zawarła umowę cywilnoprawną o współpracy ze spółką serwisującą automaty pracodawcy. Na mocy tej umowy kobiecie zlecany był podserwis tych maszyn.
Zgodnie z ustaleniami dokonanymi pomiędzy pracownicą a zarządem pracodawcy miała się ona rozliczać i wpłacać pieniądze z podległych jej punktów gier raz w miesiącu (z końcem każdego miesiąca). Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta