Sprzedaż paliw i ochrona mienia wymagają uzyskania koncesji
PIT/CIT | W przypadku niektórych rodzajów działalności przedsiębiorca musi postarać się o zgodę właściwego organu na ich wykonywanie. Wiąże się to z koniecznością wniesienia opłat. Można je ująć w kosztach firmy.
Joanna Litwińska
Koncesja jest aktem administracyjnym wydawanym przez organ koncesyjny, który upoważnia koncesjonariusza do prowadzenia ściśle określonej działalności gospodarczej. Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej zawiera katalog działalności, do których prowadzenia niezbędne jest uzyskanie koncesji >patrz ramka. Opłata koncesyjna w niektórych przypadkach jest określona bezpośrednio w przepisach, w innych jej wysokość ustala organ koncesyjny.
Na gruncie podatków dochodowych pojawia się pytanie, w jaki sposób rozliczyć wydatki poniesione w związku z uzyskaniem koncesji.
To nie jest wartość niematerialna i prawna
Przepisy ustawy o CIT oraz ustawy o PIT zawierają zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych. Zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy o CIT (analogicznie art. 22b ustawy o PIT) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte i nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
- spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
- prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
- licencje,
- prawa określone w ustawie – Prawo własności przemysłowej,
- wartość stanowiąca równowartość uzyskanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta