Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unijny napęd dla Polski

18 marca 2014 | Ekonomia i Rozwój
Paradoks: niektórzy najbogatsi dostają z Unii więcej, niż wpłacają
źródło: Rzeczpospolita
Paradoks: niektórzy najbogatsi dostają z Unii więcej, niż wpłacają

Nasz kraj, Grecja i Portugalia najwięcej czerpią z unijnej kasy. Zapełniają ją głównie Niemcy.

Artur osiecki

Polska ma najkorzystniejszy w Europie bilans rozliczeń z wspólnym budżetem UE – wynika ze zbiorczych danych z lat 2004-2012 (najświeższe dostępne) dotyczących całej UE. W tym okresie nasza nadwyżka – różnica miedzy tym, co otrzymaliśmy ze wspólnej kasy, a tym, co do niej wpłaciliśmy – wyniosła 52 mld euro (do końca stycznia 2014 r. już blisko 61 mld euro). Druga jest Grecja z nadwyżką 46 mld euro, a trzecia Portugalia – już „tylko" 25 mld euro.

Płacą za to głównie Niemcy. Ich wynik to -90 mld euro. Wielka Brytania czysto dokłada do Unii 49 mld euro – i to pomimo tzw. rabatu brytyjskiego.  Francja jest 44 mld euro na minusie. Co ciekawe, państw płatników netto jest tylko dziewięć. Pozostałe 19 krajów UE, w tym wszyscy jej nowi członkowie to odbiorcy pomocy netto.

Co również ciekawe, odbiorcą netto pomocy jest także bogata Belgia, która zyskała 13 mld euro. Daje jej to szóste miejsce. w podobnej sytuacji jest również Luksemburg,  jedno z najbogatszych państw świata, które zyskało 9,8 mld euro.

Państwo to jest absolutnym liderem „zysków", jeśli przeliczy się transfery na głowę mieszkańca. Wynoszą one tam aż 18 671,9 euro na osobę. Za Luksemburgiem plasują się Grecja (4199,4 euro), Litwa, Estonia, Portugalia, Łotwa, Węgry. Dopiero na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9791

Wydanie: 9791

Spis treści
Zamów abonament