Nabycie kosztownego zegarka trzeba odnotować w oświadczeniu
Odpowiedzialność | Zatajenie w oświadczeniu majątkowym danych o liczbie posiadanych nieruchomości czy wartościowych przedmiotach jest przestępstwem. Grozi za nie do pięciu lat więzienia.
Arkadiusz Jaraszek asesor, Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota
Najważniejsze osoby w państwie, funkcyjni pracownicy korpusu służby cywilnej oraz urzędnicy zatrudnieni na podstawie mianowania najpóźniej do 31 marca mają obowiązek złożenia oświadczeń majątkowych. Jedynie w przypadku pracowników samorządowych termin ten jest o miesiąc dłuższy i upływa z końcem kwietnia. Krąg osób, na których ciąży obowiązek podania szczegółowych informacji o stanie swojego majątku, jest bardzo szeroki (>patrz ramka) i każda z nich w terminie musi dopełnić swojego obowiązku w tym zakresie. Urzędnik, który tego nie zrobi, naraża się na surową odpowiedzialność służbową oraz karną.
Na specjalnym formularzu
Oświadczenie o stanie majątkowym powinno zawierać wiele szczegółowych informacji, w tym m.in. o posiadanych zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach prawa handlowego, mieniu nabytym od Skarbu Państwa lub innej państwowej osoby prawnej lub od jednostek samorządu terytorialnego, które podlegało zbyciu w drodze przetargu. Powinno ono również zawierać dane dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej oraz informacje o pełnieniu funkcji w spółkach prawa handlowego lub spółdzielniach.
Co ważne, oświadczenie o stanie majątkowym dotyczy nie tylko majątku odrębnego osoby, która je...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta