Zwolnienie tylko dla zwrotu udziałów
Przy zbyciu ogółu praw i obowiązków z tytułu uczestnictwa w spółce jawnej dotychczasowy wspólnik nie uzyskuje z powrotem majątku, lecz zapłatę. Zysk z takiej transakcji to przychód z praw majątkowych, który podlega opodatkowaniu PIT.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 28 stycznia 2014 r. (I SA/Gl 1712/13).
Stan faktyczny
Podatnik, który miał 50-proc. udział w zyskach i stratach spółki jawnej, wystąpił z niej w drodze zbycia ogółu praw i obowiązków osobie trzeciej. Cena została ustalona na podstawie stanu majątku spółki z dnia podpisania aktu notarialnego. W konsekwencji nabywca stał się wspólnikiem spółki jawnej z udziałami wynoszącymi 50 proc. W momencie przystępowania do spółki podatnik wniósł do niej wkład w kwocie 1000 zł. Cena zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce przewyższała tę kwotę, gdyż została ustalona na podstawie stanu majątku spółki w dniu zbycia. Podatnik zapytał, czy uzyskana przez niego nadwyżka jest dochodem w rozumieniu ustawy o PIT. I ewentualnie do jakiego źródła zaliczyć taki zysk. Wnioskodawca uważał, że zbycie ogółu praw i obowiązków wspólnika nie ma znaczenia. A to dlatego, że zbycie udziału również w innej formie jest równoznaczne z wypłatą występującemu wspólnikowi wartości jego udziału w spółce jawnej.
Fiskus nie podzielił tego stanowiska. Wskazał, że ogół praw i obowiązków w spółce jawnej jest prawem majątkowym. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta