Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pożyczka w parabanku to decyzja wysokiego ryzyka

18 marca 2014 | Administracja
źródło: Rzeczpospolita

Rozmowa: Lesław Fijał, skarbnik Urzędu Miasta Krakowa

Rz: Coraz więcej samorządów ma kłopoty finansowe i pożycza pieniądze. Czy ustawa o finansach publicznych w jakiś szczególny sposób reguluje zasady zaciągania pożyczek pieniężnych przez gminy, powiaty i województwa?

Lesław Fijał: Ustawa o finansach publicznych reguluje zasady zaciągania kredytów przez jednostkę samorządu terytorialnego (j.s.t.). Nie rozwija natomiast szczegółowo zaciągania przez nią pożyczek pieniężnych. Mimo że obie te kategorie dotyczą zaciągania zobowiązań pieniężnych przez j.s.t., regulowane są jednak odrębnymi przepisami. O ile bowiem udzielanie kredytów pieniężnych stanowi według ustawy – Prawo bankowe czynność bankową, zastrzeżoną do wyłączności banków (co oznacza, że stanowi ona wyłączną domenę banków), o tyle pożyczka pieniężna jest regulowana przepisami kodeksu cywilnego.

Czy chce pan przez to powiedzieć, że pożyczki gminie może udzielić każdy?

Tak właśnie jest. O ile kredytu może udzielić instytucja finansowa spełniająca wysokie wymogi stawiane jej przez prawo bankowe (skoro chce się nazywać „bankiem") oraz podległa regulacjom i nadzorowi Komisji Nadzoru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9791

Wydanie: 9791

Spis treści
Zamów abonament