Jak amortyzować maszynę sfinansowaną z dopłat
CIT | Nie każde zewnętrzne finansowanie wpływa na zakaz rozliczania kosztów. Jeśli na nabycie środka trwałego zostały przeznaczone środki dodatkowo zebrane przez jej wspólników, to odpisy z tytułu jego zużycia można uwzględnić w całości.
Na podstawie uchwały wspólników ABC spółka z o.o. otrzymała w marcu 2014 r. dopłaty do kapitału. Dopłaty zostały wniesione w trybie przepisów kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z uchwałą dopłaty miały być przeznaczone na sfinansowanie w całości zakupu środka trwałego (piec piekarniczy). Umowa w sprawie zakupu była już wcześniej finalizowana, jednak okazało się, że spółka ABC ma zbyt mało środków, aby nabyć środek trwały. Dlatego konieczne były dopłaty. Środek trwały został oddany do użytku i wprowadzony do ewidencji środków trwałych w marcu 2014 r. Czy biorąc pod uwagę fakt sfinansowania zakupu środka trwałego opisaną dopłatą, spółka ABC będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne, które zacznie naliczać od kwietnia 2014 r.? – pyta czytelnik.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o CIT).
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. wydatków na nabycie środków trwałych. Wydatki te, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, są jednak kosztem uzyskania przychodów, w przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta