Pacjent zyska, gmina nie dopłaci
Inwestycje | Szpitale w Polsce, należące w większości do samorządów, czekają wielkie wydatki, bo rosną wymogi.
jacek krzemiński
Inwestycje poprawią warunki leczenia, ale podniosą koszty funkcjonowania placówek. Z tym problemem zmierzył się już powiatowy szpital we Wrześni.
50 mld zł trzeba będzie zainwestować do 2030 r. w szpitale publiczne w Polsce
W zeszłym roku Związek Powiatów Polskich oszacował, że do 2030 r. w szpitale publiczne w Polsce trzeba będzie zainwestować 58 mld zł. Jedną czwartą tej sumy trzeba będzie wydać do 2016 r. na spełnienie nowych, wyższych wymogów sanitarnych i technicznych wobec placówek szpitalnych, określonych przez Ministerstwo Zdrowia. Spełnienie tych wymogów wymaga nie tylko ogromnych nakładów, ale znacząco podnosi, m.in. poprzez wprowadzanie dodatkowych pomieszczeń i sprzętu, koszty funkcjonowania placówek szpitalnych.
Co dalej ze starymi?
To polskie szpitale publiczne czeka do 2016 r. A potem? Ich średnia wieku to teraz 53 lata. Niemal połowę stanowią budynki z wielkiej płyty, które niedługo zaczną się sypać. Na Zachodzie ze względu na rosnące standardy sanitarne tak stare budynki szpitalne się burzy. Nasz kraj pójdzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta