Gdy firmy nie stać na wpis, sąd przyzna ulgę
POSTĘPOWANIE | Przedsiębiorca, który idzie ze skargą do sądu administracyjnego, może wnioskować o zwolnienie od kosztów sądowych. Ma też prawo starać się o darmowego pełnomocnika. Nie jest jednak łatwo przekonać sąd, że się on mu należy.
To, czy przedsiębiorca otrzyma tzw. prawo pomocy, czyli zwolnienie od kosztów sądowych, zależy od jego sytuacji majątkowej. Aby tak się stało, musi złożyć odpowiedni wniosek albo przed wszczęciem postępowania, albo w jego trakcie. Co w takim wniosku musi się znaleźć, reguluje ustawa – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Zwolnienie albo adwokat, albo jedno i drugie
Prawo pomocy obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego. Może być przyznane w zakresie całkowitym (wtedy przedsiębiorca nie ponosi kosztów sądowych, a dodatkowo może liczyć na darmowego adwokata, radcę prawnego lub doradcę podatkowego) lub częściowym (obejmuje zwolnienie tylko od opłat sądowych w całości lub w części albo tylko od wydatków, albo od opłat sądowych i wydatków, albo obejmuje tylko ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego).
To, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać prawo pomocy, zależy od tego, czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta