Święto Eltona Johna
Muzyka | Piosenkarz obchodzi 40-lecie przełomowego albumu „Goodbye Yellow Brick Road". Ukazuje się jego reedycja - pisze Jacek Cieślak.
Jacek Cieślak
Dziś nikt nie ma wątpliwości, że Brytyjczyk, który sprzedał 350 mln albumów, należy do światowej elity muzyki pop. Swoją pozycję utrzymał, nawet gdy w 1976 r. przyznał się do biseksualizmu, co kosztowało go utratę wielu fanów.
Poradził sobie w najtrudniejszych czasach dominacji techno i hip-hopu. Zaczął pisać muzykę do filmów Disneya. Nauczył się wykorzystywać skandale do podnoszenia popularności. Gdy Eminem obrażał go, dlatego że jest gejem – potrafił się pojednać. Zdobył fanów wśród nastolatków.
Jednak cztery dekady temu nie mógł się pochwalić jeszcze szlacheckim tytułem, a będąc niepowtarzalnym artystą w brytyjskiej skali, wciąż aspirował do miana światowej gwiazdy. Czas na dokonanie przełomu wybrał sobie trudny. Do skoku na pierwsze miejsce szykowali się Pink Floyd z „The Dark Side Of The Moon". David Bowie pysznił się albumem o Ziggy Stardust. Królowali artpopowy Roxy Music i glamowy Marc Bolan.
– Był to jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta