Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z Warszawy do Paryża – podróż służbowa czy delegowanie

28 marca 2014 | Prawo i praktyka | Julie Bouchard Patrycja Zawirska
Patrycja Zawirska
źródło: MP
Patrycja Zawirska
Julie Bouchard
źródło: MP
Julie Bouchard

Prawnicy z kancelarii K&L GATES przybliżają zasady zatrudniania Polaków za granicą i cudzoziemców w Polsce. W dzisiejszym artykule opisujemy warunki wysyłania polskich pracowników do Francji, w celach biznesowych lub do francuskiego kontrahenta.

W ostatnim roku najwięcej pracowników do Francji wysłano z Polski. Silne relacje w zakresie delegowania wiążą te kraje od lat. Jeszcze bardziej zacieśniły się po spotkaniu ministrów pracy obu państw w Brukseli w grudniu 2013 r.

Nawet krótki pobyt

Delegowanie polskich pracowników do Francji podlega pod francuski kodeks pracy,  zgodnie z dyrektywą 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 1996 r. Przed wysłaniem do pracy nad Sekwaną należy ustalić, czy w przypadku danej osoby jest to dozwolone.

Delegowanie to nie zwyczajna podróż służbowa. Według francuskiego prawa taką podróżą jest krótki wyjazd w celu podjęcia ściśle określonych i ograniczonych czynności zawodowych, które mogą polegać np. na: spotkaniach biznesowych, dyskusjach, negocjacjach, składaniu ofert, udziale w seminariach. Ani z prawa, ani z francuskiego orzecznictwa nie wynika jednoznaczna definicja podróży służbowej. Nie określono też maksymalnego czasu jej trwania.

Z drugiej jednak strony trudno uznać, że stanowi ją pobyt we Francji dłuższy niż 15 dni. To na tyle długi wyjazd, że najprawdopodobniej trzeba go uznać za delegowanie.

Zgodnie z prawem francuskim polski pracodawca może wysłać podwładnego nad Sekwanę, aby realizował tam określone zadania w ściśle...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9800

Wydanie: 9800

Spis treści

Media Markt

Zamów abonament