Remont lepiej robić z głową
Formalności | Planujesz zabudowę balkonu lub wymianę okna? Niektóre prace wymagają zgody.
renata Krupa- -dąbrowska
Zanim się ruszy z pracami remontowymi, trzeba dopełnić formalności. Czasem wystarczy samo zgłoszenie, innym razem potrzebne będzie pozwolenie na budowę.
Informacja o zamiarze
Prawo budowlane przewiduje, że remont wymaga zgłoszenia zamiaru jego przeprowadzenia. Od tej zasady jest wyjątek: dotyczy zabytków. Te zawsze wymagają pozwolenia na budowę.
By zgłosić remont, wystarczy złożyć wniosek u starosty (prezydenta miasta na prawach powiatu). Powinno się w nim określić rodzaj, zakres, sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia.
Do wniosku należy dołączyć niezbędne dokumenty (patrz ramka). Następnie trzeba poczekać 30 dni. Jeżeli w tym czasie starosta nie złoży sprzeciwu, można ruszać z remontem. Gdy inwestorowi zależy na czasie albo chce mieć dokument na potwierdzenie skuteczności zgłoszenia, może wystąpić z wnioskiem do starosty o wydanie zaświadczenia, że nie wnosił sprzeciwu (art. 217 kodeksu postępowania administracyjnego). Na jego wydanie starosta ma siedem dni.
Różne pojęcia
Często jako remont traktuje się prace, które nie są remontem w rozumieniu prawa budowlanego, lecz np. przebudową, rozbudową lub montażem. Remontem w rozumieniu prawa budowlanego jest odtworzenie stanu pierwotnego, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta