Dodatek nocny w jednej stawce
INTERPRETACJE | Dla wszystkich pracowników dodatek za pracę w godzinach obowiązujących w firmie jako pora nocna oblicza się od kwoty wynagrodzenia minimalnego. Nie ma znaczenia staż pracy ani wymiar etatu.
Tak uznał resort pracy w stanowisku przesłanym redakcji „Rzeczpospolitej" dwukrotnie – 14 i 19 marca 2014 r. >patrz ramka ze stanowiskiem. Tak uważa też większość prawników i tak na ogół postępują pracodawcy. Niektórzy jednak próbują zaoszczędzić na pewnych grupach zatrudnionych. Podstawa obliczenia dodatku nocnego to zresztą niejedyna wątpliwość związana z tą wypłatą.
Ogólne zasady
Zatrudniony w porze nocnej otrzymuje – oprócz wynagrodzenia – dodatek za każdą godzinę takiej aktywności. Ma on rekompensować uciążliwość pracy w okresie nietypowym dla większości etatowców. Tak stanowi art. 1518 § 1 k.p. Stale pracujących poza zakładem w porze nocnej można za to wynagradzać ryczałtem (art. 1518 § 2 k.p.).
Dodatek przysługuje zarówno sporadycznie wykonującym nocną pracę, jak i regularnie przychodzącym na tę zmianę. Do tej ostatniej kategorii należą pracownicy, których rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej trzy godziny pracy w porze nocnej lub których co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.
Pora nocna obejmuje osiem godzin między 21 a 7 (art. 1517 k.p.). Jeśli jednak szef nie określi konkretnych jej godzin w firmie, etatowcowi przysługuje dodatek nocny za każdą godzinę aktywności przypadającą w tym przedziale czasowym (czyli dziesięć godzin)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta