Przeniesienie praw do wierzytelności podlega daninie
VAT | W pojęciu usług ściągania długów i faktoringu mieści się m.in. skup należnych kwot w celu ich windykacji we własnym zakresie lub odsprzedaży. Do tych czynności nie można zastosować zwolnienia.
Marek Barowicz
Kompensata wierzytelności jest jedynie formą regulacji wzajemnych rozrachunków między stronami. Nie podlega zatem opodatkowaniu VAT. Inaczej przedstawia się sytuacja z cesją (przelewem) wierzytelności oraz faktoringiem (forfaitingiem).
Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie jest dostawą towarów w rozumieniu ustawy, w tym również przeniesienie praw, bez względu na formę czynności prawnej. Tak więc przeniesienie praw do wierzytelności (własnej i obcej) jest świadczeniem usług i tym samym objęte jest VAT.
Jednak art. 43 ust. 1 pkt 38–41 ustawy o VAT zwalnia od opodatkowania usługi:
∑ w zakresie udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę,
∑ w zakresie udzielania poręczeń, gwarancji i wszelkich innych zabezpieczeń transakcji finansowych i ubezpieczeniowych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług, a także zarządzanie gwarancjami kredytowymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę,
∑ w zakresie depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta