Czy zagraniczna spółka i jej polski oddział to ten sam podatnik
Aby zrealizować pełne odliczenie, przedsiębiorca musi posiadać tylko i wyłącznie dokumenty potwierdzające związek podatku z prowadzoną przez niego działalnością, natomiast zasada terytorialności VAT nie może wpływać na brzmienie przepisów polskiej ustawy.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 19 marca 2014 r. (I SA/Kr 2054/13).
Spółka jest zarejestrowanym oddziałem przedsiębiorstwa zagranicznego z siedzibą w Finlandii. Oddział został zarejestrowany w Polsce, jednak wykonywał wyłącznie czynności na rzecz jednostki macierzystej. Organy podatkowe stwierdziły, że zagraniczna osoba prawna i jej oddział to ten sam podatnik i nie ma on prawa do odliczenia podatku naliczonego. W ocenie organu, prawo do odliczenia wynikające z art. 86 ustawy o VAT daje podatnikowi możliwość odliczenia podatku naliczonego jedynie w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ustawodawca wyłączył zatem możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do wykonywania czynności niepodlegających opodatkowaniu, a za takie należy uznać czynności wykonywane między skarżącą a jej jednostką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta