Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opóźniona dostawa w barterze bez obowiązku korekty VAT

14 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Marcin Szymankiewicz

Przekazanie świadczenia wzajemnego w postaci rzeczowej po upływie 150 dni nie obliguje dłużnika do pomniejszenia odliczonego podatku naliczonego wynikającego 
z faktury otrzymanej od kontrahenta.

Firma A i firma B zawarły umowę barterową (wymiana towaru na usługę). Czynności te są wykonane w Polsce pomiędzy polskimi firmami. Zawarta umowa jest umową bezterminową. Z umowy barterowej wynika, że każda ze stron zleca drugiej stronie realizację przysługujących jej świadczeń w dowolnie wybranym przez siebie terminie. Terminy realizacji świadczenia wzajemnego mogą zatem przekroczyć 150 dni. Czy w odniesieniu do umów rozliczanych w formie barterowej znajdą zastosowanie postanowienia art. 89b ust. 1 i 2 ustawy o VAT dotyczące obowiązku korekty odliczonej kwoty podatku naliczonego wynikającej z faktur wystawianych w ramach umowy barterowej? – pyta czytelnik.

Dostawa towarów lub usług w kraju realizowana na podstawie umów barterowych jest na gruncie VAT odpowiednio odpłatną dostawą towarów lub odpłatnym świadczeniem usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).

Jak przy umowie zamiany

Od strony cywilnoprawnej umowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9814

Wydanie: 9814

Spis treści
Zamów abonament