Samorząd potrzebuje więcej swobody
O tym, że należy zderegulować wykonywanie zadań własnych przez władze lokalne, a jednocześnie zwiększyć kontrolę mieszkańców nad tym, jak samorządy gospodarują groszem publicznym, mówi sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP w rozmowie z Michałem Cyrankiewiczem.
Rz: W przyszłym roku samorząd gminny będzie obchodził 25 lat, a powiatowy i wojewódzki – 15 lat istnienia. Jaki powinien być pomysł na samorząd, tak abyśmy mogli nadal mówić, że reaktywacja samorządu terytorialnego w Polsce jest sukcesem?
Olgierd Dziekoński: Ten pomysł jest bardzo prosto i jasno opisany w konstytucji, która mówi, że samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne niezastrzeżone przez konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych.
I to jest właśnie istota samorządu terytorialnego?
W ten sposób konstytucja mówi, jaki jest cel funkcjonowania samorządu. A chodzi o zapewnienie zdolności organizacyjnej, finansowej i prawnej do wykonywania wszystkiego tego, co nie jest zastrzeżone ustawami dla innych władz publicznych.
W konstytucji zapisano także drugie, bardzo ważne zdanie, o którym nie należy zapominać. Mówi ono, że podstawową jednostką samorządu terytorialnego jest gmina. I znowu gmina wykonuje wszystkie zadania samorządu terytorialnego niezastrzeżone dla innych jednostek samorządu terytorialnego. A te inne jednostki określa ustawa.
Ustawodawca bardzo często wskazuje jednak nie tylko zadania samorządu, ale też – i to dość dokładnie – sposób ich wykonywania.
I to jest podstawowa kwestia w dyskusji: czy i w jakim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta