Kto zapłaci za komputerowe piractwo
PRAWO KARNE-GOSPODARCZE | Uzyskiwanie cudzego programu komputerowego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej jest przestępstwem. Grozi za nie od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Sprawca musi się też liczyć z utratą firmowego sprzętu, na którym był on zainstalowany.
Konieczność zapłaty wysokich odszkodowań, to niejedyne sankcje, jakie czekają przedsiębiorców korzystających z nielegalnego oprogramowania. Właściciele firm używających pirackich programów mogą zostać też pozbawieni sprzętu komputerowego i zostać skazani za przestępstwo.
Zgodnie bowiem z art. 278 § 2 kodeksu karnego, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, popełnia przestępstwo. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.
Na czym polega uzyskanie
W przypadku tego przestępstwa sprawca nie dokonuje zaboru cudzej rzeczy ruchomej (tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłej kradzieży z art. 278 § 1 kodeksu karnego), ale bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy. Cechą tego przestępstwa jest uzyskanie, co nie jest równoznaczne z posiadaniem, korzystaniem czy też używaniem. Poprzez uzyskanie należy rozumieć wszelkie formy przejęcia programu komputerowego bez zgody jego dysponenta, w taki sposób, który umożliwia jego wykorzystanie przez osobę nieuprawnioną. Może ono nastąpić zarówno przez zabór nośnika wraz z zapisanym na nim programem komputerowym, jak również poprzez jego skopiowanie na dysk twardy komputera. Co ważne, uzyskanie programu komputerowego nie musi łączyć się z pozbawieniem właściciela tego programu władztwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta