Jedno przewinienie powodem ukarania i zwolnienia
SANKCJE | Nałożenie na pracownika kary porządkowej może być przyczyną wypowiedzenia mu później umowy o pracę. Zwolniony skutecznie tego nie zakwestionuje, jeśli nie odwołał się od kary do sądu pracy.
Za to można ich ukarać. Szef musi jednak pamiętać, że wolno mu nakładać jedynie kary porządkowe określone w kodeksie pracy. Stosowanie innych stanowi wykroczenie zagrożone grzywną od 1 tys. do 30 tys. zł.
Przepisy kodeksu pracy w sposób szczegółowy określają też przebieg procesu nałożenia sankcji porządkowej. Jeśli szef jej nie stosuje według reguł kodeksowych, niewykluczone, że sąd uchyli karę.
Upomnienie i nagana
Kodeks pracy przewiduje trzy rodzaje sankcji porządkowych: upomnienie, naganę i karę pieniężną. O ich wyborze decyduje pracodawca, który każdorazowo powinien ocenić rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika oraz jego dotychczasowy stosunek do pracy.
Kary niemajątkowe (upomnienie i nagana) można nałożyć za to, że pracownik nie przestrzega ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności. Za naruszenie ustalonej organizacji i porządku szef uzna np. takie zachowania, jak odmowa wykonania polecenia służbowego, narażenie na ujawnienie tajemnicy firmy czy wykonywanie czynności niezwiązanych z obowiązkami pracowniczymi w czasie pracy.
Upomnienie jest karą najłagodniejszą. Wolno ją wymierzyć nawet przy niewielkim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta