Pracodawca przestał być pośrednikiem
PROCEDURA | Zakład pracy nie musi wyręczać pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r. w kompletowaniu i składaniu w ZUS dokumentów do przyznania emerytury na tzw. nowych zasadach.
- Pracownik urodzony 15 marca 1949 r. ma ponad 40-letni okres składkowy i nieskładkowy. Z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego zamierza złożyć w ZUS wniosek o przyznanie emerytury według nowych zasad. Czy i jakie obowiązki ma pracodawca wobec tej osoby i ZUS? – pyta czytelnik.
Prawo do emerytury przyznawanej i obliczanej według nowych zasad, zwanej dalej nową emeryturą, przysługuje ubezpieczonym, którzy osiągną zróżnicowany powszechny wiek emerytalny. Chodzi o ten określony w art. 24 ust. 1a i 1b oraz w art. 27 ust. 2 i 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (tekst jedn. DzU z 2013 r. nr 228, poz. 1440, dalej ustawa emerytalna).
Do nabycia prawa do tej emerytury nie ma znaczenia liczba lat posiadanego okresu składkowego i nieskładkowego. Wystarczy udowodnić jakikolwiek staż ubezpieczeniowy. Nowa emerytura przysługuje zarówno tym, którzy przystąpili do jednego z otwartych funduszy emerytalnych, jak i tym, którzy tego nie zrobili.
Wniosek z dokumentami
Postępowanie dotyczące przejścia pracownika na świadczenie reguluje ustawa emerytalna oraz rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (DzU nr 237, poz. 1412). Przepisy te zobowiązują pracodawców m.in. do wystawiania zarówno obecnym, jak i byłym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta