Certyfikat inwestycyjny nie jest wartością pieniężną
Pochodny instrument finansowy w postaci certyfikatu inwestycyjnego, choć odnosi się do niego określona, wyceniana przez fundusz wartość, nie jest polskim lub zagranicznym pieniądzem ani też wartością dewizową.
We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że posiada zakupione za gotówkę na rynku wtórnym akcje spółek notowanych na giełdzie. Zamierza objąć certyfikaty inwestycyjne emitowane przez zamknięty fundusz inwestycyjny w zamian za wniesienie do niego posiadanych akcji. Podatniczka zapytała, czy objęcie przez nią certyfikatów w funduszu w zamian za papiery wartościowe spowoduje powstanie u niej przychodu. Sama uważała, że przychód nie powstanie.
Fiskus uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Wyjaśnił, że poprzez wniesienie papierów wartościowych do funduszu inwestycyjnego w zamian za certyfikaty inwestycyjne dochodzi do ich zbycia na rzecz funduszu oraz do jednoczesnego nabycia innych papierów wartościowych. Wartość pieniężna certyfikatów nabywanych przez spółkę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta