Dłużnik nie skorzysta na sprzedaży
VAT | Przelew wierzytelności nie zwalnia zobowiązanego do jej zapłaty z konieczności korekty podatku odliczonego z nieuregulowanej faktury. Obowiązek ten jest niezależny od tego, czy zbywca skorzystał z ulgi na złe długi.
Zalegam ze spłatą zobowiązania. Wkrótce minie 150 dni od upływu terminu płatności. W najbliższym czasie nie ma realnych szans, abym uregulował ten dług. Wierzyciel zawiadomił mnie, że parę dni temu sprzedał dług firmie windykacyjnej. Czy to, że wierzyciel sprzedał swoją wierzytelność zwalnia mnie z obowiązku skorygowania odliczonego podatku naliczonego w rozliczeniu za kwiecień 2014 r. (wtedy mija 150 dzień od upływu terminu płatności)? – pyta czytelnik.
Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona (art. 89a ust. 1 ustawy o VAT).
Kiedy uprawdopodobnienie
Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta