Desperackie działania kopalń
Sytuacja na rynku węgla pogarsza się z kwartału na kwartał. Śląskie spółki wydobywcze rozważają podjęcie radykalnych kroków – wprowadzenie przestojów lub skrócenie tygodnia pracy.
Barbara Oksińska
Od 28 kwietnia w większości kopalń Kompanii Węglowej obowiązywać może tygodniowy przestój ekonomiczny. Potem planowane są kolejne przerwy. Nigdy wcześniej w tej spółce nie zdecydowano się na taki krok.
– Sytuacja na rynku jest dramatyczna. Trudno fedrować, skoro wydobyty węgiel nie jest odbierany przez klientów – tłumaczy Zbigniew Madej, rzecznik KW.
Z tego powodu zapasy surowca zgromadzone przez tę największą polską spółkę węglową stale rosną. Na koniec 2013 r. na zwałach KW leżało ok. 4 mln ton węgla. Dziś jest już prawie 5 mln ton.
Podjęcie radykalnych działań rozważa też Katowicki Holding Węglowy.
– To trudny czas dla polskiego górnictwa. Tony niewykorzystanego węgla leżą nie tylko na zwałach kopalń, ale też w elektrowniach, które w zimę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta