Jak są opodatkowane odsetki wypłacane nierezydentowi
Zastosowanie korzystnej stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przy przekazaniu płatności przez uczestnika cash poolingu możliwe jest jedynie w przypadku ustalenia rzeczywistego odbiorcy należności.
Zorganizowany system kompleksowego zarządzania płynnością finansową, określany powszechnie mianem cash poolingu, jest instrumentem pozwalającym na efektywniejsze zarządzanie środkami finansowymi w ramach grupy kapitałowej. W praktyce pewne aspekty podatkowe rozliczenia w ramach cash poolingu budzą spore wątpliwości przedsiębiorców. Znaczne utrudnienia pojawiają się zwłaszcza w sytuacji, gdy uczestnikami takiego systemu są spółki niebędące rezydentami podatkowymi w Polsce.
Konstrukcja systemu
Usługa cash poolingu została przede wszystkim stworzona z myślą o przedsiębiorstwach, które działają w ramach grup kapitałowych bądź mają rozbudowaną strukturę organizacyjną. W cash poolingu jeden podmiot (tzw. agent rozliczeniowy lub pool leader) pełni funkcję zarządzającego systemem i zajmuje się gromadzeniem i zarządzaniem rachunkami rozliczeniowymi należącymi do uczestników systemu. Pool leaderem jest najczęściej wyspecjalizowany bank bądź inna instytucja finansowa. Funkcja pool leadera polega również na kompensowaniu przejściowych niedoborów wykazywanych przez jedne podmioty przejściowymi nadwyżkami występującymi u innych podmiotów. Odbywa się to poprzez przenoszenie środków finansowych od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta