Konsekwencje dla firmy zależą od tego, kto grzebie w jej papierach
PROCEDURY | Kontrolę podatkową mogą prowadzić zarówno organy podatkowe, jak i skarbowe. W pierwszym przypadku jej wyniki mogą zdecydować o wszczęciu postępowania. W drugim – wprost o wysokości należności do zapłaty.
Kontrola podatkowa to uproszczone postępowanie mające na celu sprawdzenie, czy kontrolowani wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Zazwyczaj kontrola podatkowa przeprowadzana jest przez pracowników urzędów skarbowych, którzy w jej toku weryfikują dokumentację podatników i ustalają poprawność wykonanych przez nich rozliczeń. Wyniki takiej kontroli mogą spowodować wszczęcie względem kontrolowanego postępowania wymiarowego.
Kontrola podatkowa może być prowadzona również przez pracowników urzędów kontroli skarbowej, w toku postępowania kontrolnego, a jej wyniki mogą wprost zadecydować o wysokości należności podatkowej.
Zweryfikują dokumentację...
Pracownicy urzędów skarbowych, przeprowadzając kontrolę podatkową, kierują się wytycznymi zawartymi w przepisach ordynacji podatkowej (o.p.). Co do zasady organy muszą również uprzedzać podatnika o zamiarze przeprowadzenia u niego kontroli podatkowej z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem. Wyjątki od tej reguły są ściśle określone w przepisach o.p. >patrz ramka.
Kontrola podatkowa co do zasady sprowadza się do weryfikacji dokumentacji prowadzonej przez podatnika, w celu sprawdzenia, czy odzwierciedla ona stan rzeczywisty.
Przebieg kontroli oraz ustalenia wynikłe z jej przeprowadzenia zawarte są w protokole. Dokument ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta