Firma transportowa musi informować o swojej działalności
Obowiązki | Przewoźnik ma dwa tygodnie na dostarczenie danych o kierowcach czy pojazdach, gdy zażąda tego Inspekcja Transportu Drogowego lub starosta.
Rodzaj wykonywanych przewozów, liczba zatrudnionych kierowców czy data rozpoczęcia wykonywania transportu drogowego – to niektóre informacje, jakich może żądać od przewoźnika organ, który wydał mu licencję lub zezwolenie. Odpowiednie dokumenty lub dane należy przekazać staroście, gdy przedsiębiorca ma zezwolenie na wykonywanie działalności przewoźnika drogowego na terenie Polski. A jeśli ma licencję wspólnotową uprawniającą do międzynarodowych przewozów, to informacje przekazuje Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego (GITD).
Dane na żądanie
Ustawa o transporcie drogowym określa, że starosta i GITD mogą zażądać od przewoźnika przedstawienia w oznaczonym terminie informacji i dokumentów potwierdzających, że spełnia on wymagania do prowadzenia działalności transportowej oraz warunki określone w zezwoleniu na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, w licencji lub zezwoleniu. Ponadto na żądanie ministra właściwego do spraw transportu przedsiębiorca ma informować o stosowanych cenach i taryfach. Może też zostać poproszony o podanie liczby przewiezionych osób lub masy przetransportowanych rzeczy.
Szczegółowe zasady przekazywania danych, jak i to, o co mogą pytać przewoźników starostowie i GITD, określa rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie zakresu danych i informacji, które przewoźnik drogowy jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta