Opłaty raz na rok, rozliczenia też
Zasady ustalania momentu powstawania obowiązku podatkowego obowiązujące od 1 stycznia mają zastosowanie do opłat rocznych za użytkowanie wieczyste, niezależnie od tego, czy zostało ono ustanowione do końca 2013 r. czy po tej dacie.
Ustanowienie prawa użytkowania wieczystego to swoista czynność podlegająca opodatkowaniu VAT. Zagadnienie to przez wiele lat budziło wątpliwości w zakresie jego klasyfikacji na gruncie ustawy o VAT jako dostawa towaru lub jako świadczenie usług. Ostatecznie, oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste oraz zbycie prawa do użytkowania wieczystego zostało jednoznacznie zdefiniowane przez ustawodawcę jako dostawa towarów.
Z początkiem bieżącego roku istotnej zmianie uległy regulacje dotyczące zasad ustalania momentu powstawania obowiązku podatkowego w VAT. Zmiany te objęły swoim zasięgiem również użytkowanie wieczyste, powodując liczne wątpliwości interpretacyjne. Nowe przepisy nie przewidują już szczególnych regulacji w tym zakresie. Dlatego, określając moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste, należy kierować się zasadami ogólnymi.
W formie aktu notarialnego
Oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, w którym ustalany jest okres jego trwania. Ustanowienie tego prawa wiąże się z koniecznością uiszczenia przez użytkownika wieczystego jednorazowej opłaty, która musi zostać wpłacona nie później niż do dnia zawarcia umowy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta