Częste choroby obniżą zasiłek
Licząc wysokość świadczenia dla chorującego zleceniobiorcy, jego przychód uwzględnia się w kwocie faktycznej, bez uzupełniania. Im więcej było absencji w ostatnich miesiącach, tym należność jest niższa.
Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy-zlecenia mogą uzyskać prawo do zasiłku za czas zwolnienia lekarskiego pod warunkiem, że zaczęły chorować po zgłoszeniu się do ubezpieczenia chorobowego. Jest ono dobrowolne, ale może do niego przystąpić tylko taki zleceniobiorca, który objęty jest obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi.
Pracujących na podstawie umów cywilnych dotyczą inne niż pracowników zasady nabycia prawa do zasiłku oraz zasad ustalania jego wysokości.
- Zatrudniamy coraz więcej osób na zlecenie. Część z nich zgłoszona jest do ubezpieczeń społecznych. Jak w przypadku takich osób należy liczyć wysokość zasiłku chorobowego, jeśli to kolejna choroba w ciągu kilku ostatnich miesięcy? Czy należy uzupełniać składniki pensji, gdy zleceniobiorca nie przepracował całego miesiąca? – pyta czytelniczka.
Nie, w tym przypadku istotny jest faktyczny przychód, od którego została odprowadzona składka chorobowa. Nie należy go uzupełniać za miesiące, w których zleceniobiorca chorował.
Konieczne ubezpieczenie
Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy-zlecenia, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, mogą przystąpić na swój wniosek do dobrowolnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta