Związki przeciw szkołom
ZNP namówiło posłów, by zaskarżyli zmiany prawa, dzięki którym udaje się ratować wiejskie placówki.
Sprawa dotyczy gminy Hanna (woj. lubelskie). Jej wójt Grażyna Kowalik przeprowadziła reformę oświatową, dzięki której udało się uchronić przed zamknięciem kilka wiejskich szkół.
Kowalik przekazała wszystkie szkoły gminne w ręce stowarzyszeń i fundacji, wyłączając je w ten sposób z reżimu Karty nauczyciela i w znaczący sposób obniżając koszty ich działania. Reforma zakończyła się w tym roku szkolnym, a gmina Hanna jest pierwszą w Polsce, która zdecydowała się na takie zmiany.
Działania Kowalik wsparło Ministerstwo Edukacji. Joanna Kluzik-Rostkowska, szefowa MEN, w grudniu podpisała nowelizację rozporządzenia dotyczącego podziału subwencji oświatowej. Dzięki tej zmianie gmina Hanna otrzymała porównywalną pulę pieniędzy na edukację z latami ubiegłymi. Gdyby zmiana nie weszła w życie, dostałaby ok. 20 proc. tej kwoty, a to dlatego, że na wysokość subwencji ma wpływ liczba nauczycieli zatrudnianych w na podstawie Karty. Gdy ich nie ma w ogóle, tak jak w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta