Kiedy nie obowiązuje limit
Taksówkarz odliczający 50 proc. VAT od wydatków związanych z samochodem ma prawo wyjątkowo uwzględnić całą daninę od zakupionego taksometru. Może z niego bowiem korzystać wyłącznie w celach prowadzonej działalności.
Marcin Szymankiewicz
Tak jak w poprzednio obowiązujących stanach prawnych, nie zawsze VAT od wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (od kwietnia 2014 r. określanych jako pojazdy samochodowe) podlega ograniczeniom w odliczaniu. Innymi słowy, w przypadku niektórych pojazdów samochodowych, w rozumieniu ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi cała kwota VAT wynikająca np. z faktury, dokumentu celnego, powstała z przekształcenia podatku należnego od WNT czy importu usług. Należy przy tym pamiętać, że o możliwości odliczenia tej kwoty podatku naliczonego decydują art. 86, art. 88 i art. 90 ustawy o VAT. Zmienia się jednak w pewnym zakresie charakter tych wyłączeń >patrz ramka.
Inne kryteria
Od 1 kwietnia 2014 r. przypadki, kiedy nie stosuje się ograniczenia kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z używaniem pojazdów samochodowych, oraz warunki stosowania tego wyłączenia uległy istotnej zmianie. W ściśle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta