Ile czasu ma dłużnik na uiszczenie należności za dostarczone towary
Jeżeli termin zapłaty wynikający z faktury jest różny od wynikającego z umowy i strony są zgodne, że jest to wynikiem pomyłki, to za wiążącą na potrzeby stosowania ulgi na złe długi należy uważać datę określoną w zawartym kontrakcie.
Zgodnie z umową termin płatności za nabyte towary został ustalony na 20 listopada 2013 r. Niestety, na fakturze sprzedawca pomyłkowo określił termin płatności na 10 grudnia 2013 r. Termin płatności wykazany na fakturze dotychczas nie został skorygowany. Czy na potrzeby stosowania przepisów o tzw. uldze na złe długi, tak po stronie wierzyciela, jak i dłużnika, należy brać pod uwagę termin wynikający z umowy czy z faktury? – pyta czytelnik.
Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona (art. 89a ust. 1 ustawy o VAT)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta