Kiedy nierzetelny kontrahent może zostać oskarżonym w procesie
Niewywiązywanie się z przyjętych na siebie zobowiązań nie oznacza jeszcze popełnienia przestępstwa oszustwa. Zamiar taki musi istnieć w chwili zawierania umowy.
Wiele sporów cywilnoprawnych znajduje swój finał w prokuraturze. Najczęściej dzieje się tak z powodu nieskutecznej egzekucji. W takiej sytuacji wierzyciel liczy, że skazujący wyrok w sprawie karnej zmobilizuje przedsiębiorcę dłużnika do spłaty zaległości. W praktyce znaczna część takich spraw kończy się decyzją o umorzeniu postępowania. Udowodnienie, że doszło do popełnienia przestępstwa przez kontrahenta, nie jest jednak łatwe.
Zdarza się, że przedsiębiorcy upatrują w działaniach kontrahentów przestępstwa oszustwa. Zgodnie z art. 286 § 1 kodeksu karnego kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat ośmiu. Przepis ten tylko z pozoru nie budzi żadnych wątpliwości.
Korzyść majątkowa
Przede wszystkim sprawca musi działać w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Określone w art. 286 § 1 k.k. przestępstwo oszustwa jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta