Podatki do poprawki
Akcja „Rz" | Dla przedsiębiorstw to nie tylko stawki podatkowe. Największą bolączką są przepisy regulujące ich płacenie.
„Rz" wspiera przedsiębiorców w walce o ułatwienia w prowadzeniu biznesu. To konieczne, bo mimo składanych przez rząd obietnic, otoczenie prawne i administracyjne, zwłaszcza dla małych i średnich firm, wcale się nie poprawia, a nawet się pogarsza. W cyklu „Teraz przedsiębiorczość" szukamy sposobu na usunięcie tych barier. Przez ostatni rok opisywaliśmy te dziedziny gospodarczego życia, które wpływają na naszą pozycję w globalnych rankingach konkurencyjności. Na podstawie wskazań instytucji międzynarodowych oraz odczuć polskich przedsiębiorstw stworzyliśmy listę 10 największych barier. Jedną z nich jest niewątpliwie skomplikowany system podatkowy.
1. 320 mld złotych z podatków
Z samych podatków w 2013 r. państwo zebrało ponad 320 mld zł, czyli 19,6 proc. PKB. Choć na tle innych krajów UE nie jest to najwięcej, jednak za dużo w odniesieniu do poziomu rozwoju gospodarczego, na jakim znajduje się Polska. – Zbyt wysokie podatki ograniczają możliwości oszczędzania i inwestowania oraz skłaniają do działania w szarej strefie – wyliczają eksperci.
2. Wysokie koszty płacenia
Ministerstwo Finansów zapowiada, że rewolucji w stawkach podatkowych nie wprowadzi. Od 2017 r. obniżony zostanie VAT – o 1 pkt proc. (stawka podstawowa do 22 proc., a preferencyjna do 7 proc.), i to raczej koniec zmian. Ale fiskus może pomóc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta