Jak traktować VAT od wydatków na firmowy festyn
Brak związku pomiędzy uczestnictwem osób niebędących pracownikami w imprezie integracyjnej a prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą decyduje o tym, że nieodpłatnie świadczone usługi na ich rzecz są obciążone podatkiem od towarów i usług.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 20 marca 2014 r. (I SA/Bd 206/14).
Spółka zorganizowała festyn (tj. imprezę artystyczno-rozrywkową), którego głównym celem była integracja obecnych i byłych pracowników oraz ich rodzin, a w efekcie zwiększenie wydajności i motywacji do pracy załogi. Impreza miała charakter zamknięty i nieodpłatny. We wniosku o wydanie interpretacji spółka zapytała, czy przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących organizacji festynu oraz czy jego organizację należy uznać za nieodpłatne świadczenie usług.
Zdaniem spółki organizacja festynu jest pośrednio związana z prowadzoną działalnością opodatkowaną, gdyż przyczynia się do zwiększenia efektywności działań pracowników, w związku z czym powinno jej przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast sama impreza nie powinna podlegać opodatkowaniu, gdyż nie ma na celu zaspokojenia osobistych potrzeb uczestników, tylko ma służyć umacnianiu relacji pracowników i ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta