Czy ułatwiono pracę służb finansowych deweloperów
W KSR nr 8 doprecyzowano m.in., jakiego rodzaju wydatki i w jakim okresie poniesione przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wytworzenia nieruchomości, a które z nich ujmie w bieżącym wyniku. Dotychczas nie było to jasne.
Piotr Woźniak
21 stycznia 2014 r. Komitet Standardów Rachunkowości podjął uchwałę przyjmującą Krajowy Standard Rachunkowości nr 8 „Działalność deweloperska". KSR nr 8 wszedł w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2014 r. z możliwością jego wcześniejszego stosowania. Celem standardu jest wyjaśnienie głównych zasad (polityki) rachunkowości stosowanych do działalności deweloperskiej. W artykule przedstawione zostaną wybrane regulacje zawarte w KSR nr 8.
Zgodność z MSR/MSSF
Przyjęte regulacje krajowe są co do zasady zgodne z wybranymi postanowieniami dotyczącymi działalności deweloperskiej zawartymi w wybranych standardach międzynarodowego prawa bilansowego:
- MSR 2 „Zapasy",
- MSR 11 „Umowa o usługę budowlaną",
- MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe",
- MSR 18 „Przychody",
- MSR 23 „Koszty finansowania zewnętrznego",
- MSR 40 „Nieruchomości inwestycyjne", oraz
- KIMSF 15 „Umowy dotyczące budowy nieruchomości".
Klasyfikacja umów...
Jednym z istotniejszych problemów rachunkowych w działalności deweloperskiej jest określenie charakteru zawieranych umów i ustalenie prawidłowego momentu rozpoznania przychodu i odpowiadającego mu kosztu. W celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta