Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Betoniarki, piaskarki i polewaczki są w ruchu do 12 godzin dziennie

28 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek Łukasz Włoch
Jakie sankcje za brak wpisu
źródło: Rzeczpospolita
Jakie sankcje za brak wpisu

Przy przewozach specjalnych stosuje się ogólne regulacje o godzinach aktywności kierowców, chyba że pojazdem tym wykonuje się przewóz rzeczy. 
Jeśli żuraw samochodowy czy wóz pogotowia technicznego realizuje swoje standardowe funkcje,nie musi używać tachografu.

Czy kierowcom pojazdów specjalnych organizujemy czas pracy na podstawie przepisów o czasie pracy kierowców czy kodeksu pracy? Jak to rejestrować? – pyta czytelnik.

Tylko kierowców wykonujących przewozy drogowe na podstawie umowy o pracę obowiązują przepisy o czasie pracy kierowców. Przy przewozach specjalnych stosuje się ogólne regulacje czasu pracy, chyba że pojazdem tym wykonuje się przewóz rzeczy.

Jak określić

Prawo o ruchu drogowym definiuje pojęcie zarówno samego pojazdu, czyli środka transportu przeznaczonego do poruszania się po drodze, oraz maszyn lub urządzeń do tego przystosowanych, jak i pojazdów silnikowych, samochodowych, wolnobieżnych, członowych, specjalnych, uprzywilejowanych czy zabytkowych. Interesująca nas kategoria pojazdów specjalnych obejmuje pojazdy samochodowe lub przyczepy przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia.

Zgodnie z definicją w pojeździe specjalnym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji (art. 2 pkt 36 ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (DzU z 2012 r. poz. 1137 ze zm.). Do pojazdów takich zaliczamy polewaczki, piaskarki czy pługi odśnieżne, różnego rodzaju dźwigi czy pogotowia techniczne-warsztaty lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9825

Wydanie: 9825

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament