W jaki sposób współwłaściciele rozliczają podatek od nieruchomości
Gdy budynek czy grunt należy do kilku podmiotów, to są one solidarnie odpowiedzialne wobec fiskusa. Organ może żądać całości lub części kwoty zobowiązania od nich wszystkich łącznie, od kilku lub od każdego z osobna.
Jeżeli nieruchomość jest przedmiotem współwłasności, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek uiszczenia podatku od nieruchomości ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach. To samo odnosi się do współposiadania. To uregulowanie, wynikające z art. 3 ust. 4 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, może powodować trudności praktyczne.
Własność „samodzielna"
Zasady rozliczania podatku od nieruchomości są różne w zależności od tego, kto jest właścicielem nieruchomości. Jeżeli jest nim osoba fizyczna, to podatek od nieruchomości na rok podatkowy ustala w drodze decyzji (na podstawie przekazanej przez podatnika informacji) organ podatkowy. Zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem doręczenia decyzji. Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach do: 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.
Jeżeli właścicielem jest osoba prawna, jednostka organizacyjna albo spółka niemająca osobowości prawnej, składa ona zasadniczo do dnia 31 stycznia organowi podatkowemu deklarację na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy. Zobowiązanie podatkowe powstaje z mocy prawa. Podatnik jest zobowiązany wpłacać – bez wezwania organu podatkowego – obliczony w deklaracji podatek od nieruchomości w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta