De minimis tylko dla firm
Na wniosek podatnika organ może odroczyć termin płatności daniny lub rozłożyć go na raty. Taka pomoc jest jednak przyznawana tylko w uzasadnionych przypadkach i przy spełnieniu warunków określonych w przepisach.
Spółka z o.o. zwróciła się do organu podatkowego o odroczenie terminu płatności podatku od nieruchomości. Wniosek uzasadniła tym, że nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy można odroczyć podatek na podstawie art. 67b ordynacji podatkowej jako pomoc de minimis? – pyta czytelnik.
Podatek od nieruchomości może być dla niektórych podmiotów istotnym obciążeniem. Charakterystyczną cechą tego podatku jest m.in. to, że wysokość obciążeń z jego tytułu jest niezależna od skali przychodów lub dochodów (czyli inaczej niż np. w VAT lub CIT/PIT). Wysokość obciążeń zależy natomiast od takich czynników, jak powierzchnia, rodzaj (grunty, budynki, budowle) czy wartość posiadanych nieruchomości. Warto też pamiętać, że gdy nieruchomość jest wykorzystywana na działalność gospodarczą, oznacza to, co do zasady, wyższe obciążenie podatkowe niż w przypadku nieruchomości wykorzystywanej na inne cele.
Obciążenia związane z podatkiem od nieruchomości mogą być jednak znacznym ciężarem finansowym również dla tych podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej i nie osiągają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta